Oferta

Wykonuję:
- Instalacje odkurzania centralnego w systemie tradycyjnym
- Instalacje odkurzania centralnego w systemie chowanego węża ( Hide-a-Hose oraz Retra Flex)
- Montuję odkurzacze centralne zakupione u mnie oraz u innych sprzedawców.
- Systemy wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła
- Montuję rekuperatory zakupione u mnie oraz u innych sprzedawców.

Usługi:
- Projektowanie instalacji odkurzaczy centralnych
- Projektowanie instalacji wentylacji mechanicznej
- Serwis urządzeń
- Serwis instalacji
- Udrażnianie instalacji centralnego odkurzania oraz kanalizacyjnych

Sprzedaję:
- Odkurzacze centralne filtrowe i bez filtrowe takich marek jak: CycloVac, Duovac, Husky, Deco Vac.
- Części zamienne do jednostek centralnych.
- Rekuperatory
- Elementy eksploatacyjne (filtry, szczotki, worki itp.)
- Ponadto" węże ssące, ssawki, elementy instalacji itp.

wtorek, 14 października 2014

Prawidłowy dobór odkurzacza centralnego.

Liczba
  • gniazd to nie wszystko !!!!!

liczą się także:

  • Długość instalacji 
  • Z filtrem czy czysty cyklon
  • Odległość od wyrzutu
  • Rodzaj powierzchni do sprzątania 
  • Z wolnym startem czy bez, z regulacją obrotów czy bez.
  • Instalacja wznosząca czy pozioma
  • Miejsce zainstalowania jednostki centralnej
  • Otoczenie domu
Na podstawie wieloletniego doświadczenia, wymiany informacji z klientami oraz innym wykonawcami, a także własnych doświadczeń jako użytkownika postaram się przybliżyć Państwu ten temat.

Podstawowym parametrem jakim posługują się sprzedawcy przy doborze jednostki jest ilość punktów ssących. Według mnie jest to bardzo ogólne dopasowanie parametrów jednostki centralnej do instalacji.

Myśląc logicznie, jakie to ma znaczenie skoro są one zawsze zamknięte? Otóż nie to jest najważniejsze. Według mnie ilość punktów ssących pozwala określić stopień rozbudowania danej instalacji, liczbę łuków, trójników itp. Na każdym z nich powstaje jakiś opór spowodowany czy to zakrętem czy zawirowaniem na trójniku. Ilość takich utrudnień ma także wpływ na przepływ powietrza z zanieczyszczeniami.

Innym parametrem i według mnie istotniejszym jest odległość jednostki od wyrzutu. Otóż skok łopat turbiny jest obliczony na wytworzenie siły ssącej, a nie tłoczenie, im więc dłuższy odcinek wylotowy tym większe opory dla pracy jednostki.

"Odwieczny" dylemat z filtrem czy bez. Każde z tych rozwiązań ma swoje zalety.
Odkurzacz z filtrem będzie tańszy. Niestety będzie pracował z coraz mniejszą skutecznością, która spowodowana jest zapełnianiem się porów filtra.Tak naprawdę jego moc ssąca spadnie o ok 20-30% już po 5-10 odkurzaniu.
Jednostki bez-filtrowe zawsze pracują ze stałą mocą ssącą, nie szkodzi im woda (nie są przeznaczone do jej zbierania). Ich mankamentem jest przepuszczanie pyłu w chwili rozruchu. Dzieje się tak dlatego że pracująca turbina wytwarza juz ciąg, jednak do wytworzenia się zjawiska cyklonu musi upłynąć około 2-3 sekund.

Dlatego też jeśli porównujemy modele jednostek z filtrem i cyklonem do podobnym instalacji ten pierwszy będzie zawsze "mocniejszy" spowodowane jest to faktem że już na "starcie" musi on pokonać opory czystego filtra, a potem w miarę użytkowania one rosną.

Kolejny wybór to jednostka z regulacją obrotów czy nie pozwalająca płynnie regulować siłę ssania bocznym otworem regulującym siłę ssąca na ssawce. Biorąc pod uwagę że za taką funkcjonalność należy sporo dopłacić należy sie zastanowić czemu ma ona służyć.
Odkurzając np. obrus nie chcemy aby odkurzacz zassał nam go do instalacji, czyli zmniejszamy siłę ssącą, tylko czy na pewno zależy nam na zmniejszeniu siły ssącej w całej instalacji? Nie, nam zależy na zmniejszeniu siły ssącej na ssawce, a poza nią powinien następować pełny ciąg. Według mojej subiektywnej oceny lepszym rozwiązaniem jest rozwiązanie tańsze z bocznym poborem powietrza. Działa to w ten sposób że na rękojeści znajduje sie suwak lub pierścień zasłaniający otwór, przez który możemy do węża wpuścić część powietrza zmniejszając w ten sposób siłę ssąca na ssawce. Natomiast za rękojeścią następuje pełna siła ssąca. Dzięki czemu nie doprowadzamy do odkładania się zanieczyszczeń w instalacji.


Wybierając pomiędzy dwiema podobnym jednostkami często wybieramy tę o niższej cenie. Co jest bardzo logiczne z ekonomicznego punktu widzenia. Jednak należy tu także zwrócić uwagę ma rodzaj powierzchni jakie będziemy sprzątali. Jeśli a naszym domu przeważają wykładziny i dywany wybierzmy tę z większym podciśnieniem, jeśli podłogi gładkie tę z większym przepływem. (Czytaj więcej) Air Watt-y odpowiadają natomiast za czas jaki poświęcimy na sprzątanie. ( Czytaj Więcej - wkrótce)

W przypadku gdy mamy instalację wznoszącą to znaczy odkurzacz centralny jest zamontowany na poziomie wyższym niż część instalacji ważnym parametrem jest moc ssąca i wydajność. Ma to szczególne znaczenie np w przypadku gdy jednostka centralna wisi w np. w pomieszczeniu gospodarczym na parterze, a garaż znajduje się poniżej gruntu. Ze względu na odkurzany z tego pomieszczenia brud o dużej niekorzystnym stosunku powierzchni do masy (drobne kamienie, żwir, piach) może dochodzić do sytuacji że elementy te będą zasysane tylko do pewnej wysokości instalacji dzięki bezwładności jaką uzyskały w podpiwniczeniu, a potem tracąc ją nie będą mogły zostać zassane wyżej opadną z powrotem na dół. Co z kolei może doprowadzić do powstania zatoru w dolnej części systemu. Minusem tego rozwiązani w niektórych wężach jest wyrzucanie przez ten otwór części zanieczyszczeń.

Niektórzy twierdzą że głośność odkurzacza centralnego ma marginalne znaczenie, to prawda, ale tylko częściowa. Nie chcemy przecież aby nasz odkurzacz zakłócał swoją zbyt głośna pracą żywot sąsiadów. Dlatego jeśli od strony wylotu mamy: okna lub taras sąsiada, bliską ścianę lasu lub odkurzacz będzie wisiał na cienkiej ściance działowej np w spiżarni to wybierzmy jednostkę chłodzoną powietrzem pierwotnym czyli tym które zasysamy odkurzając dom. Jeśli mieszkamy w domu wolnostojącym, do strony wylotu nie mamy przeszkód mogących odbijać dźwięk i go potęgować wybierzmy jednostkę chłodzona powietrzem wtórnym czyli zasysanym z pomieszczenia w którym wisi odkurzacz. W tym drugim przypadku silnik niema kontaktu (przefiltrowanym) powietrzem przez co jego żywotność jest dłuższa.