Oferta

Wykonuję:
- Instalacje odkurzania centralnego w systemie tradycyjnym
- Instalacje odkurzania centralnego w systemie chowanego węża ( Hide-a-Hose oraz Retra Flex)
- Montuję odkurzacze centralne zakupione u mnie oraz u innych sprzedawców.
- Systemy wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła
- Montuję rekuperatory zakupione u mnie oraz u innych sprzedawców.

Usługi:
- Projektowanie instalacji odkurzaczy centralnych
- Projektowanie instalacji wentylacji mechanicznej
- Serwis urządzeń
- Serwis instalacji
- Udrażnianie instalacji centralnego odkurzania oraz kanalizacyjnych

Sprzedaję:
- Odkurzacze centralne filtrowe i bez filtrowe takich marek jak: CycloVac, Duovac, Husky, Deco Vac.
- Części zamienne do jednostek centralnych.
- Rekuperatory
- Elementy eksploatacyjne (filtry, szczotki, worki itp.)
- Ponadto" węże ssące, ssawki, elementy instalacji itp.

środa, 11 grudnia 2013

Odkurzacze centralne, Fakty i Mity

 • W instalacji odkurzacza centralnego gromadzą się roztocza i inne mikroorganizmy.

Fałsz. Prędkość przepływu powietrza w instalacji przekracza 100 km/h. Aby sobie uzmyslowić jaka to siła wystarczy wysunąć dłoń przez okno z samochodu poruszającego sie podobna prędkością..
 • Zanieczyszczenia z instalacji dostaną się do domu.

Fałsz. Zanieczyszczenia nie mogą cofać się do domu, gdyż po cała instalacja pracuje jako podciśnieniowa, ponadto gniazda ssące posiadają szczelne zamknięcia. Ponadto tak instalacja pracuje w kierunku z domu do urządzenia, a nie od urządzenia do domu. Propagatorom tego mitu zawsze zadaje pytanie: "gdzie trzymacie swój domowy odkurzacz?" odpowiedź w 90%  brzmi "w szafie". :-)

 • Odkurzacz centralny może powodować cofnięcie się zanieczyszczeń z kanałów wentylacyjnych

Prawda, Jednak rozwiązanie jest banalnie proste i występuje tylko w przypadku gdy w domu brak wentylacji mechanicznej. Podczas odkurzania należy uchylić lufcik.
 • Instalacja odkurzacza centralnego może doprowadzić do skażenia instalacji klimatyzacyjnej i wentylacyjnej.

Fałsz. Są to zupełnie inne instalacje, inne są źródła ich zanieczyszczeń. Odkurzacz centralny jak już wspomniałem pracuje w kierunku od domu do urządzenia. Wspomniane dwie instalacje pracują w kierunku od urządzenia do domu. Reasumując odkurzacz centralny wyciąga powietrze z pomieszczeń w których przebywamy, a wentylacja i klimatyzacja tłoczą je do tychże pomieszczeń.. Nie stanowi więc takiego zagrożenia.

 • Urządzenie jest głośne

Prawda. Choć nie do końca, hałasuje przede wszystkim jednostka centralna (do 65 decybeli), która jest tak samo głośna jak odkurzacz tradycyjny. Urządzenie to jednak jest instalowane z dala od pomieszczeń mieszkalnych: w garażu, piwnicy, pomieszczeniu technicznym - między innymi po to, aby ograniczyć hałas docierający do mieszkańców domu. Podczas odkurzania słyszy się więc jedynie szum zasysanego powietrza. Należy tutaj zazzaczyć że niektóre modele odkurzaczy centralnych są wyjątkowo ciche (poniżej 59 decybeli). Należą do jednostki Cyclo Vac. Uwaga! Ze względu na sąsiadów warto pamiętać, że praca urządzenia jest słyszalna na zewnątrz domu. Pomimo tego że dźwięk ten nie jest jednak specjalnie głośny i dokuczliwy należy ten fakt uznać jako jeden z parametrów doboru jednostki centralnej.

 •  Taką instalacje łatwo zapchać.

Fałsz. Na taki zarzut zawsze odpowiadam pytaniem: "Ile razy zapchali państwo swój domowy odkurzacz?" oraz "Co tak naprawdę sie zapchało? Teleskop czy odkurzacz?"
Prawidłowo wykonana instalacja centralnego odkurzacza, nie ma prawa się zapchać. Jest ona zabezpieczona całym przemyślanym systemem zmiennych średnic i kolanek przed zassaniem nieporządanych przedmiotów.
Na zabezpieczenia składają się:
 • rzekrój ssawki wynoszący ok 30 mm
 • Przewężeniami w gniazdach ssawnych o średnicy ok 40mm, na których zatrzymają sie zbyt duże przedmioty.
 • Kolanka podejściowe tuż za za gniazdami ssawnymi, które mają za zadanie zatrzymać przedmioty zbyt długie do pokonania instalacji w ścianach.
 • Cała instalacja ma średnicę ok 50 mm i są w niej zastosowane łagodne łuki. które z pewnością przepuszczą wszystkie elementy które przejdą przez system zabezpieczeń.
Oznacza to, że można używać odkurzacza centralnego bez obawy o zapchanie się instalacji.

Uwaga:
Na pokątnych wykonawców tych systemów. W ostatnim czasie coraz częściej spotykam instalacje wykonane w sposób niechlujny z nie ogradowanymi krawędziami rur lub trójnikami założonym w złym kierunku. Taka instalacja będzie się zapychać.

Ważne!!!
Zatkanej instalacji absolutnie nie można przepychać hydrauliczną sprężyną, prowadzi to do trwałych uszkodzeń rurociągu.
 • Gniazda montuje się w każdym pokoju. 

Fałsz. Gniazda montuje się w ciągach komunikacyjny w takich miejscach aby nie wymuszały one późniejszego ustawiania mebli. Z reguły na średni o powierzchni od 150 do 250 m2 wystarczy od 2 do 4 punktów ssących przy zastosowaniu 9-metrowego węża. O prawidłowym rozmieszczeniu gniazd przeczytają Państwo tutaj 

 • Odkurzacz centralny brudzi elewację.
Prawda / Fałsz.
Jednostki centralne z filtrami nie brudzą elewacji.  Jednostki cykloniczne brudzą w nieznacznym stopniu. Poniżej zdjęcie gniazda kanadyjskiego na białej elewacji po 3 latach od ostatniego mycia elewacji. Specjalnie podkreślam że jest to gniazdo kanadyjskie ponieważ otwoeraja się one pod kątem około 70-80 stopni co powoduje częściowe cofanie się wydmuchiwanego powietrza na ścianę. W gniazdach krajowej produkcji ten efekt nie występuje.